Krátka úvaha o futbale


Futbal je krásna a geniálna hra. Keď som chvíľu premýšľal, v čom tkvie jeho genialita zistil som, že futbalový zápas mi v mnohom pripomína reálny život. V ňom sa však nehrá o prežitie, ktoré si možno zabezpečiť získavaním peňazí a majetkov, ale v ktorom sa hrá o víťazstvo a dobrý pocit z neho, čo je možné zabezpečiť len strelením väčšieho počtu gólov súperovi ako stihne súper vám.

Tak ako boj o peniaze a majetky ako i celý trhový mechanizmus je postavený na ľudskom egoizme, presne tak aj tento súboj je postavený na egoizme a ješitnosti hráčov, ktorí chcú dokázať sebe aj súperovi, že oni sú tí lepší, šikovnejší, dokonalejší a schopnejší.

Na začiatku zápasu pri losovaní si kapitán do určitej miery je schopní vybrať hráčov, ktorí by mu mali pomôcť k víťazstvu a radosti z hry, podobne ako si človek je schopní do určitej miery vybrať priateľov, kamarátov a partnera, ktorí mu majú pomôcť k víťazstvu v boji o prežitie a radosti z neho.

Boj o prežitie rovnako ako futbalový zápas má svoje špecifiká. Nie vždy ho vyhrá ten tím, ktorý ten futbal vie hrať lepšie, ten kto má väčší talent, tak ako boj o prežitie nevyhráva vždy ten, kto má lepšie fyzické predpoklady alebo vyššie IQ. Veľa zohrávajú tak ako v živote faktory ako nasadenie, taktika a hlavne sila kolektívu a jeho schopnosť ťahať za jeden povraz.

Dôležitým faktorom, či vo futbale aj v reálnom živote je zdravie. Väčšinu šrámov, úderov, kopancov dokáže futbalista rozchodiť, no stáva sa, že niektoré zranenie úplne vylúčia hráča z hry. No ten aj keď už nie fyzicky, môže byť stále silným minimálne morálnym prínosom pre kolektív.

Okrem toho dôležitú úlohu zohrávajú aj morálne lepšie povedané nemorálne vlastnosti tímu. A vo futbale, tak ako v živote, má bližšiu a jednoduchšiu cestu k víťazstvu ten, kto má tých morálnych vlastností menej. Čiže ten, ktorý neprizná, že on bol posledný, od koho sa lopta odrazila mimo hraciu plochu, aby získal roh či aut, či ten, ktorý fauluje vtedy, keď sa rozhodca nepozerá, či ten, ktorý uplatí rozhodcu, aby pískal pre nich. Podobne ako v reálnom živote má k získaniu majetkov bližšie ten, ktorý síce vie, že koná nemorálne ale využíva len nedokonalosti zákonov, alebo ten, ktorý tieto zákony porušuje, lebo vie, že ten kto má za úlohu dohliadať na dodržiavanie pravidiel, bude rozhodovať tak, ako mu on sám povie.

Nakoniec si však po zápase futbalista začne uvedomovať, že to bolo vlastne jedno, či ten zápas vyhral alebo prehral. Ale dôležité bolo to ako ho hral a či ho hral rád. Alebo jednoducho to, že ten zápas vlastne vôbec hral...